Kulcsgondolatok Yang Fa Sárkány év (5. rész) – Tűz

Az előző bejegyzésben arról írtam néhány gondolatot, hogy az év két meghatározó energiája, a Fa és a Föld milyen dinamikát határoz meg és mitől függ ennek megélése személyes szinten. 

A mostani posztban pedig az év két domináns elemét harmonizáló harmadikról, a Tűzről esik majd szó. Az Öt Elem rendszerében ugyanis két, nem egymás mellett álló, elemet a köztük lévő harmadik fog összebékíteni. Amikor viszont két egymás mellett lévőről beszélünk, akkor a szemben lévő elem válik harmonizálóvá. Azaz például a Víz és Fa esetében ez a harmonizál elem a Föld lesz.

Ha olvastátok a hírlevelemet, akkor ott már részletesebben előkerült a Tűz elem témája, hiszen május óta Tűz hónapokat írunk. Röviden összefoglalva mindezt, ha nem emlékeznétek vagy esetleg még nem olvassátok a hírlevelemt valamilyen oknál fogva, a Tűz 

  • mérsékli a korlátozottság és keretezettség érzetét, amit a Fa és a Föld egymásnak feszülése okoz
  • a kapcsolatok, az ellazultság és a tapasztalatok időszaka ez, tehát ideje a gyakorlatba ültetni az eddigi tervezést és elméletet
  • a jelenlét és “az út legalább olyan lényeges, mint a cél”
  • alapvetően Yangos elem, így kifelé fordít ám van egy önreflektív, elmélyülő oldala is egyszerre

Természetesen és szokás szerint, a Tűz elem tapasztalása mindenképpen függ attól hogy nekünk mit jelent a Tűz elem (vagyis mi a Napmesterhez való viszonya) és attól, hogy alapvetően mennyi Tűz van a képletben, mert ezek határozzák meg elsősorban a hozzá való viszonyulásunkat.

Ugyanakkor, ha a 2024-s év képletének egészét nézem, akkor abban is jelentékeny mennyiségű Tüzet találok, így könnyen előfordulhat, hogy az elem sötét oldalával találkozunk össze e hónapok folyamán. 

Amikor a Tűz negatívba fordul, akkor nyugtalanok és feszültek vagyunk (ez egyfajta idegi túlingereltségből adódó feszültség), túlhajszoltak vagyunk, mert folyton rohanunk valahová, kapkodunk, hajszoljuk az érzékeinken keresztül megélhető örömöket (evés, ivás, szex). Gyakori, hgoy figyelmetlenek vagyunk és akár egészen meggondolatlanok, nem gondolunk bele és nem mérjük fel a tetteink hosszú távú következményeit, így impulzívan és elhamarkodottan cselekedhetünk. Azt pedig könnyű belátni, hogy ennek előbb-utóbb kiégés lesz a vége.

Ennek kiegyensúlyozására, a negatív hatások mérséklésére érdemes az időszak önreflektív energiáit meglovagolva befelé IS fordulni, meditatív tevékenységeket, konteplációt beiktatni a hétköznapokba, ami lelassításra, megállásra késztet. Ám tegyük mindezt úgy, hogy közben a külvilággal való kapcsolatunk megmarad, azaz ne forduljunk túlságosan önmagunkba, tartsuk szem előtt hogy a Tűz mindenképpen társas lény, egyedül helyett az együttben gondolkodik. Összességében tehát az időszak egyik fő kihívása abban áll, hogy hogyan legyünk egyszerre kint és bent, ÉS kapcsolatot hozva létre a kettő között az általánosan megszokott VAGY helyett (a figyelmünkkel vagy kint vagyunk, vagy bent).

Kép Ricardo Gomez Angel Unsplash